The 4J National Athletics Academy Graduates

2019 Graduates

MaleFemale
Fraser Angus (Ryan McAllister, Giffnock North)Kirsty Costello (Chris Bennett, Kilbarchan AAC)
Matt Chandler (Iain McEwan, Central AC)Naomi Lang (John Lees, Aberdeen AAC)
Adam Clayton (Ryan McAllister, Giffnock North)
Robbie Farquhar (Kenny Lyon, Aberdeen AAC)
Seumas Mackay (David Wagstaff, Shetland AAC)
Stephen Mackenzie (Dianne Chisholm, Inverness Harriers)
Lewis Pentecost (John Pentecost, Falkirk VH)
Cameron Wright ( Robert Hawkins, Kilbarchan AAC)

2018 Graduates

MaleFemale
Howard Bell (Iain McEwan, Edinburgh AC)Holly McArthur (Iain McEwan, Whitemoss AAC)
Adam Boyle (Karen Costello, Victoria Park City of Glasgow)Emma Rae (Colin McCulloch, Shaftesbury Barnet)
Lewis Brown (Stephen Wallace, Cumbernauld AAC)Jemma Reekie (Andy Young, Kilbarchan AC)
Scott Connal (Iain McEwan, Edinburgh AC)Annabel Simpson (Steve Doig, Fife AC)
Andrew Costello (Chris Bennett, Kilbarchan AAC)Erin Wallace (Dudley Walker, Giffnock North AC)
Paddy Dunne (Duncan Flockhart, Inverness Harriers AAC)Jenna Wrisberg (Alan Wrisberg, Giffnock North AC)
Nathan Fleetwood (Eddie Kelly, Whitemoss/ Red Star)
Calum Henderson (John Scott, Edinburgh AAC)
Joel MacFarlane (Ian McFarlane, Arbroath & District AC)
Aidan Quinn (David Watson, Shettleston Harriers)
Alessandro Schenini (David Watson, & Ryan McAllister, Giffnock North AC)
Adam Scott (Steve Doig, Fife AC)

2017 Graduates

MaleFemale
Joe Arthur (Eric Fisher, Edinburgh AC)Finlay Marriott (Brian Hopkins, Enfield & Haringey)
Ben Greenwood (Cat Tavendale, Perth Strathspey Harriers)Lisa O Neill (David Laing, Pitreavie AC)
Andrew Peck (Alison Grey, VP City of Glasgow)Sarah Pearson (Kenny Pearson, Central AC)
Cameron Steven (Jamie Bowie,

2016 Graduates

MaleFemale
Tom Chandler (Kenny Pearson, Central AC)Rachel Alexander (Dave Watson, Giffnock North AAC)
Lewis McGuire (Bryan Roy, Pitreavie AC)Jill Cherry (Allan Scott, Victoria Park AC)
Owen Millar (Steven Doig, Fife AC)Caitlin Edgar (Kenny Pearson, Central AC
Ross Paterson (John Kinder, Red Star)Mhairi Hendry (Andy Young, Victoria Park City of Glasgow)
Christopher Stewart (Dudley Walker, Giffnock North AC)Mhairi Patience (Allan Scott, Victoria Park City of Glasgow)
Cameron Tindle (Henry Gray, Tweed Leader Jed Track)Alisha Rees (Willy Russell, Banchory Stonehaven)

2015 Graduates

MaleFemale
Lewis Clow (Trevor Madigan, Aberdeen AAC)Emma Canning (Iain McEwan, Edinburgh AC)
Ewan Dyer (John McDonald, Pitreavie AC)Anna Gordon (Eamon Fitzgerald, Edinburgh AC)
George Evans (Duncan Flockhart Inverness Harriers AAC)Kayleigh Haggo (James Gaffney, Ayr Seaforth/ Red Star)
Euan Gillham (Robert Hawkins, Kilbarchan AAC)Dionne Milne (Colin McCulloch, Moray Road Runners)
Jonathan Glen (Mark Pollard, Inverclyde AC)Katie Purves (Allan Scott, Edinburgh AC)
Josh Kerr (Dave Campbell, Edinburgh AC)Kelsey Stewart (Ken Hogg and Joyce Hogg, Aberdeen AAC)
Jack Lawrie (John McDonald, Pitreavie AC)Shelby Watson (Ian Mirfin, Red Star)
Gavin McArdle (Robert Hawkins, Kilbarchan AAC)
Ben Robbins (David Goodall, Edinburgh AC)
Aidan Thomson (John Wands, Central AC)

Note 2: The list above reflects the coach and club that each athlete was working with when they entered the Academy

Expand Social Feeds